Kalp Masajı / Kalp – Akciğer Canlandırması

Türkçe’de en bilinen tabiriyle kalp masajı ya da kalp – akciğer canlandırması, yani CPR her ilkyardım eğitiminin baş konusudur. Bilindiği üzere bu işin kuralları zaman zaman değişmekte, hatta farklı kurumlarda ufak tefek farklı uygulamalarla karşılaşılmakta. Hatırladığım kadarıyla ben çocukken bahsedilen “5 baskı / 1 nefes” kuralı, sonraları “15 baskı / 2 nefes” şeklinde yapılmaya başlandı. Şimdilerde ise iş biraz daha boyut değiştirdi, fakat bu işin doğrusunun ne olduğunu buradan belirtmeye ya da tıpçı olmadığım için tartışmaya kalkmayacağım. Öyle sanıyorum ki, sayılar ve ince ince detaylardan daha önemlisi işin mantığı, ki bu da alenen ortada.

İlkyardımın kuralları, kapsamı, sorumlulukları tartışıla dursun, son zamanlarda özellikle CPR konusunda ilginç eğitici videolar izledim. Çocukken de TRT’de eğitici videolar yayınlandığını hatırlarım, ya da birçok yerde izlediğim videolar yine benzer şekilde “gelenekselleşmiş” yollarla bu işi öğretmeye çalışıyorlardı. Fakat şimdi izleyicisinin belki de espri kaynağı olan, dürtülerine dokunarak dikkat çeken videolar var. Açıkçası etkili olmadığını söylemek de haksızlık olur. Bu filmlerde göreceğiniz gibi, CPR konusu detaylardan arındırılmış, sade bir şekilde anlatılmış, bu özelliği ve dikkat çekme başarıları sebebiyle önemli buluyorum.

Aksiyon filmlerinden hatırlayacağınız İngiliz aktör Vinnie Jones, bize sadece ellerimizi kullanarak nasıl CPR müdahalesi yapacağımızı anlatıyor. Bu film İngiliz Kalp Birliği (British Heart Foundation) tarafından hazırlanmış.

 

Bu film de CPR konusuna dikkat çekmek için elinden geleni yapan bir çalışmanın ürünü.

 

CPR ile bir ilgisi yok ama bu film de bir önceki film serisinden. Heimlich Manevrası olarak bilinen müdahale, nefes borusuna bir cisim kaçan kişiye uygulanacak en mantıklı yöntem olarak biliniyor.

 

 

 

 

Bu yazı Eğitici Videolar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir